Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Komputery

Czym jest E-Sport – Nowy Wymiar Rozrywki

Czym jest E-Sport – Nowy Wymiar Rozrywki

E-sport to termin jeszcze kilkanaście lat temu kompletnie nieznany, dziś wbija się coraz śmielej poprzez nasze komputery do naszego życia. Coraz częściej możemy oglądać zmagania zawodników toczących boje w grach komputerowych na ekranach komputerów czy konsol oraz, co najbardziej zaskakujące, w ogólnokrajowych telewizjach naziemnych. Jest to swego rodzaju przełom i nastawienie na młodego widza, który coraz częściej wie jak nazywają się profesjonalni gracze w gry takie jak chociażby Starcraft, League of Legends czy Dota, a nie zna polskich skoczków narciarskich czy kolarzy. Jedno czy dwa pokolenia wstecz, było by to kompletnie nie do pomyślenia. Dziś już jest rzeczywistością.

Co to jest e-sport?

Generalnie i najkrócej są to zmagania zawodników w grach komputerowych. Są prowadzone zarówno w formie rekreacyjnej jak i profesjonalnej poprzez specjalnie stworzone do tego celu ligi i turnieje. Ligi polegają na cyklicznym rozgrywaniu meczy w dane gry komputerowe poprzez łącza internetowe. Zmagania te można obserwować poprzez specjalnie przygotowane transmisje internetowe oraz platformy streamowe takie jak Twitch. Turnieje rozgrywane są w halach, z udziałem publiczności, która to może uczestniczyć w tym wydarzeniu poprzez wielkie telebimy pokazujące na żywo rozgrywkę. Pule nagród w najpopularniejsze gry sięgają milionów dolarów.

Zawodnicy

Gracze, którzy traktują to zajęcie jak swój zawód, trenują po kilkanaście godzin dziennie. Często, w grach zespołowych, np. takich jak Counter Strike, drużyny posiadają swoich trenerów, przygotowujących taktyki na kolejne spotkania oraz rozpracowujących przeciwników. Profesjonalni gracz i drużyny to dobrze naoliwione maszyny nie tylko do grania, ale i do zarabiania dużych pieniędzy. Oprócz tysięcy dolarów zdobywanych w ligach i turniejach, posiadają oni bardzo lukratywne kontrakty reklamowe z firmami, które związane są z branżą rozrywki elektronicznej. Dodatkowo prowadzą oni swoje kanały na platformach umożliwiających stremowanie oraz serwisie filmowym Youtube.

Zainteresowanie

Na dzień dzisiejszy e-sport nie może jeszcze bezpośrednio konkurować z dyscyplinami takimi jak piłka nożna, ale niszowe sporty tradycyjne, nie mają z nim szans. Intel Extreme Masters w Katowicach w zeszłym roku odwiedziło ponad 100000 widzów. Niektóre sporty mogą tylko pomarzyć o takich wynikach.

Dlatego też młodym rodzicom radzimy, by na siłę nie odganiali swoich pociech sprzed ekranów komputerów. Może i im wyrosną nowe gwiazdy aren e-sportowych.