Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Budownictwo

Blachy dachowe

Blachy dachowe

Każdy, kto przeszedł we swoim życiu przez etap wybierania projektu oraz budowy własnego domu, musiał zmierzyć się z problemem wyboru odpowiedniego materiału na pokrycie dachu. Na rynku mamy dostępne dziesiątki różnych rozwiązań, które różną się od siebie tak diametralnie, że laik szybciej dostanie srogiego bólu głowy, niż podejmie świadomą decyzje. Gonty, blacha, dachówka, słoma, wszystko w różnych formach, rodzajach, cenie. Dziś skupimy się na materiale, który obecnie w Polsce jest najczęściej wybierany, ze względu na świetny stosunek jakości do ceny, szybkość montażu, trwałość oraz estetykę, czyli blachę dachową. Chcemy pokazać jej rodzaje oraz przeanalizować wady i zalety. Dzięki temu łatwiej będzie podjąć decyzje przy wyborze takich produktów jak blachy trapezowe czy blacho dachówki na nowy wybudowany domu.

Kąt nachylenia dachu

Blachę dachową można stosować na praktycznie każdym dachu o dowolnym pochyleniu. Ma to szczególne znaczenie przy niskich kontach nachylenia. Blachę trapezową można już stosować od 5 stopni w górę, więc na dachu bardzo płaskim.

Rodzaje blach dachowych

Blacho dachówka to specjalnie tłoczona blacha, która swoim wyglądem ma przypominać tradycyjną dachówkę ceramiczną. Blacha trapezowa, jak sama nazwa wskazuje, w swoim przekroju, przetłoczenia cyklicznie mają kształt trapezu. Jest może mniej efektowna od blacho dachówki, ale jest zdecydowanie łatwiejsza w montażu, więc możemy przy jej wykorzystaniu zaoszczędzić na robociźnie. Blacha dachowa jest zdecydowanie lżejsza niż dachówka ceramiczna, więc można ją stosować na mniej wymagające konstrukcje. Niestety, zdecydowanie gorzej od ceramiki tłumi hałas. Daje się to szczególnie we znaki przy opadach atmosferycznych, które przenoszą hałas po całym poszyciu, ale w przypadku niektórych konstrukcji, np. przy poddaszu użytkowym, nie ma to absolutnie żadnego znaczenia dla inwestora.

Trwałość

Najwięcej wątpliwości jeśli chodzi o wykorzystanie blachy na dachu jest jej trwałość. Tutaj mogą się przejechać wszyscy, którzy błędnie będą chcieli zaoszczędzić niewielki procent kosztów całej inwestycji i zdecydują się na zakup blachy trapezowej, falistej czy blacho dachówki, która nie będzie w odpowiedni sposób zabezpieczona. Odpowiednio przygotowana blacha to taka, która dobrze ocynkowana. Warstwa metalu, który się nie utlenia, zapewnia odpowiednią ochronę przed rdzą i jeśli tylko wykonawca nie uszkodzi warstwy ochronnej, możemy być pewni, że mamy z korozją spokój na kilkadziesiąt lat. Dodatkowo na ocynkowaną blachę nanosi się powłoki z tworzywa sztucznego, które zabezpieczają blachy trapezowe przed promieniowaniem słonecznym oraz uszkodzeniami mechanicznymi (ptaki, gałęzie, grad, itp.).