Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Dom

Zaprojektuj wnętrze samemu

Zaprojektuj wnętrze samemu

Zastanawiacie się jak zaprojektować swoje wnętrza? To częsty problem i czasem potrzebujemy pomocy projektanta albo firmy która specjalizuje się w takich usługach. Łatwiej oczywiście zaprojektować jest mieszkanie z rynku wtórnego, które już wcześniej ktoś użytkował niż mieszkanie, które dopiero co kupiliśmy od dewelopera. Chociaż pewnie zdania są podzielone. O to kilka rad pomocnych w zaprojektowaniu wnętrza w bloku!

Zacznijmy od zaprojektowania naszego salonu. Dobrze jest na początek wybrać odpowiedni kolor ścian, w którym będziemy czuć się najlepiej. Aby optycznie powiększyć salon, najlepiej zastosować jasne kolory czyli beże, szarości, biel. Jeżeli ktoś lubi intensywne kolory, ciekawym trikiem jest pomalowania jednej ściany na ten właśnie kolor a pozostałe ściany w stonowanym kolorze. Można użyć także dekoracji z kamienia lub cegły. Dobrym sposobem na powiększenie przestrzeni jest również zastosowanie na jednej ze ścian jasnej tapety o połyskliwym wykończeniu lub fototapety z motywem powiększającym np. pejzażem lub mostem itp. Oczywiście pomieszczenie dobrze jest również wyposażyć w meble w bieli lub jasnym drewnie, najlepiej aby to były meble modułowe a nie toporna meblościanka. Jeszcze lepszy efekt wizualny uzyskamy jeśli meble będą z połyskiem lub ich fronty będą szklane. Wyposażając salon dobrze jest kupić zamiast zestawu kanapy i foteli, sofę, która spełnia takie same funkcje. Dodatkowo zagospodaruje nam ona jeden z narożników salonu, a przestrzeń na środku pozostanie wolna.

Przejdźmy teraz do zaprojektowania kuchni. Jeżeli jest ona bardzo wąska, dobrze jest umieścić szafki tylko po jednej stronie. Jeżeli ma kształt kwadratu lub prostokąta można ustawić meble w kształcie litery L. Najlepiej kiedy przestrzeń pomiędzy ścianą a szafkami ma odstęp 120 cm. Jeśli jest jej znacznie mniej sprawdzają się w takiej kuchni szafki z przesuwanymi drzwiczkami. Oczywiście do małych kuchni pasują jasne kolory, z jasnymi i połyskliwymi frontami lub przeszkleniami. Najlepiej sprawdzają się wnętrza kuchni w połysku, który odbija światło.

A jak urządzić łazienkę, szczególnie małą? Oczywiście tak jak w przypadku salonu i kuchni, najlepiej używając jasnej terakoty z połyskiem lub połyskliwym dekorem. Powiększającym ją elementem będzie również zastosowanie luster bądź szafki z lustrem. Ważne jest również oświetlenie w małej łazience, nie instalujmy jednej lampy sufitowej, najlepszym rozwiązaniem będą lampy dające rozproszone światło, a także oświetlenie funkcyjne np. zamontowane w szafce.

A co z urządzeniem sypialni? Aby sypialnia stała się większa można zastosować parę trików. W niewielkiej sypialni najlepiej sprawdzają się łóżka o lekkiej konstrukcji, które nie przytłaczają swoim kształtem przestrzeni. Łóżko najlepiej jeśli miałoby funkcję rozkładaną lub wysuwaną. Wtedy zyskujemy jeszcze więcej miejsca w pokoju. Kolejnym trikiem jest zastosowanie także jasnych ścian, warto również ozdobić sypialnie wyrazistym akcentem np. w postaci ciekawego zagłówka łóżka. Dużo daje również odpowiednie oświetlenie lub powieszenie luster albo podwieszany sufit.

Dobrze zaprojektowane mieszkanie zależy od naszych pomysłów i użytych trików. Najważniejsze, żebyśmy się w nim dobrze czuli!