Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Bez kategorii, Budownictwo

Hale logistyczne i hale wysokiego składowania – nowoczesne przechowywanie

Hale logistyczne i hale wysokiego składowania – nowoczesne przechowywanie

W dzisiejszych czasach, gdy ceny gruntów idą stale do góry, coraz większym zainteresowaniem cieszą się nowoczesne techniki przechowywania wysokiego składowania. Dzięki nim w hali o tej samej powierzchni możemy zmagazynować znacznie więcej towaru.

Hale logistyczne oraz hale magazynowe powstają w Polsce już od lat. Te pierwsze nie były zbyt duże, ale potem, wraz ze zwiększonym odsetkiem inwestycji w naszym kraju, zaczęły powstawać też nowocześniejsze, bardziej przestronne obiekty. Szybko dołączyły do nich także hale wysokiego składowania, w których logistyka obiektu jest kluczowa.

Czym jest wysokie składowanie?

Magazynami czy halami wysokiego składowania nazywamy takie hale, w których stosuje się specjalny rozkład półek. Są one wielokondygnacyjne i powalają na składowanie towarów na wysokości od około 7 do nawet 25 metrów i wyżej. To powoduje, że w budynku można zmieścić o wiele więcej towarów niż wtedy, gdy miałby on niski strop.

Wysokie składowanie jest obecnie stosowane do przechowywania produktów różnych typów – zarówno tych gabarytowych, jak i drobnicy. Aby magazynowanie było łatwiejsze i bezpieczniejsze, stosuje się w nich specjalne konstrukcje i urządzenia magazynowe, na przykład transportery, przenośniki, układnice oraz dźwignice regałowe, które mogą też działać automatycznie. W halach tego rodzaju odchodzi się już powoli od standardowych wózków widłowych, które są mniej wydajne w użytkowaniu i również nie gwarantują całkowitego bezpieczeństwa.

Zobacz więcej na: www.rexbud.com.pl

Konstrukcja hal wysokiego składowania

Tego rodzaju hale ze względu na swoją wysokość wymagają też zastosowania właściwej konstrukcji. Wraz ze wzrostem stropu hali, rośnie też konieczność zapewnienia lepszej sztywności przestrzennej obiektu. Najczęściej stosuje się w nich zaawansowane ramy wielkoprzęsłowe oraz wielopiętrowe, które gwarantują właściwą sztywność oraz stabilność obiektu. Elementy łączy się ze sobą połączeniami śrubowymi lub spawanymi. Oczywiście, muszą być one ułożone również w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie jak największej przestrzeni do przechowywania na półkach wysokiego składowania.

Wobec tego hale logistyczne oraz magazynowe wysokiego składowania projektowane są najczęściej na indywidualne zamówienie zgodnie z oczekiwaniami klienta. Projektant będzie mógł wtedy przygotować właściwą konstrukcję, która będzie mogła zapewnić optymalną przestrzeń magazynową oraz bezpieczeństwo. Projektant będzie mógł również opracować sposób umieszczania i pobierania towarów z wykorzystaniem właściwych urządzeń magazynujących.