Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Zdrowie

Jak znaleźć dobrą opiekę dla seniora?

Jak znaleźć dobrą opiekę dla seniora?

Miesięczny koszt pobytu w domu spokojnej starości może wynosić od 2 tysięcy do nawet ponad 10 tysięcy złotych miesięcznie. Z drugiej strony w cenie około 1,5-3,5 tysięcy złotych możemy wynająć opiekunkę z zamieszkaniem. Gdy nie jesteśmy w stanie zapewnić pełnej pomocy starszej osobie, warto zapoznać się z różnymi opcjami. Jak znaleźć najlepszą opiekę dla seniora?

Przyjęło się, że to rodzina powinna zapewnić seniorowi odpowiednią opiekę. W związku z tym często jedno z dzieci rezygnuje ze swojej pracy po to, aby opiekować się seniorem. Chociaż takie rozwiązanie może wydawać się najlepsze, to jednak powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że nie zawsze tak jest. Samodzielna opieka nad starszą osobą, szczególnie niepełnosprawną, leżącą, to ogromny wysiłek – nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Ponadto pomimo najszczerszych starań możemy nie zapewnić seniorowi najlepszego wsparcia. Właśnie dlatego powinniśmy dać sobie pomóc.

Dom opieki czy opieka w domu?

Forma zapewnienia opieki seniorowi ma duży wpływ na jego komfort, a także na całą rodzinę. Możemy zdecydować się zasadniczo na dwie główne opcje, a mianowicie na umieszczenie seniora w domu opieki albo na opiekę w domu. W tym drugim przypadku możemy skorzystać z opieki całodobowej z zamieszkaniem opiekuna, ale też z opieki godzinowej czy dziennej, która ma miejsce w wyznaczonym przez rodzinę czasie.

Generalnie każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, więc trudno jednoznacznie wskazać, która forma opieki będzie dla seniora najlepsza. Przeprowadzka do domu spokojnej starości może być dużym stresem, także z powodu rozłąki z rodziną, ale z drugiej strony senior może wtedy otrzymać profesjonalną, całodobową pomoc. Z kolei opieka w domu nie wymaga przenosin, ale podopieczny nie ma wtedy tak szerokich możliwości, na przykład w zakresie rehabilitacji, pomocy pielęgniarskiej, lekarskiej, aktywizacji, kontaktów z innymi osobami.

Na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniach?

Niezależnie od tego, na którą opcję się zdecydujemy, powinniśmy pamiętać o tym, aby poszukiwać obsługi na najwyższym poziomie. Najlepiej posiadać opiekuna czy dom opieki z polecenia, ponieważ wtedy możemy mieć informacje z pierwszej ręki na temat poziomu opieki. Gdy jednak nie jest to możliwe, pamiętajmy o tym, aby nie kierować się tylko i wyłącznie ceną.

Jak wspomnieliśmy na wstępie, koszty opieki mogą być podobne, ponieważ zwykle to około 2-3 tysięcy złotych na miesiąc. Możemy wprawdzie taniej skorzystać z usług opieki na godziny czy z zamieszkaniem, wybierając pomoc opiekunek przyjeżdżających do Polski zza wschodniej granicy, niemniej jednak nie zawsze jest to pełne i bezpieczne wsparcie.

Dlatego najlepiej korzystać z usług legalnie działających agencji opieki oraz domów opieki, które mają pozytywne opinie. Dokładne informacje dotyczące zakresu opieki oraz kosztów możemy znaleźć na stronach internetowych. Zawsze jednak warto spotkać się osobiście z konsultantem agencji czy udać się do domu opieki, aby sprawdzić jakość usług samodzielnie. Wtedy będziemy mogli zapytać o wszystko, co nas nurtuje.