Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Budownictwo

Najpopularniejsze rodzaje wentylacji domu – ich zalety i wady

Najpopularniejsze rodzaje wentylacji domu – ich zalety i wady

Świeże powietrze w domu jest bardzo ważne. Właśnie dlatego budynki muszą posiadać odpowiednie systemy wentylacyjne, które jednocześnie odprowadzają powietrze zużyte i doprowadzają to świeże. Z jakimi rodzajami wentylacji możemy spotkać się w domach jednorodzinnych?

Wyróżniamy dwa główne rodzaje wentylacji stosowanej w budynkach, a mianowicie jest to wentylacja grawitacyjna, inaczej naturalna, a także wentylacja mechaniczna, która wymusza obieg powietrza przez odpowiednie wentylatory. W ramach wentylacji mechanicznej wyróżniamy też wentylację z rekuperatorem. Na co warto się zdecydować?

Wentylację Łódź zamówisz na: www.sprawnawentylacja.pl

Wentylacja grawitacyjna – naturalna

Jest to najbardziej popularny, tradycyjny sposób wentylacji w budynkach stosowany od wieków i nadal jest on wykorzystywany, jednak w mniejszym stopniu. W tym przypadku buduje się specjalne kanały wywiewne, które w wyniku naturalnego ciągu powietrza pozwalają na usunięcie go poza budynek. Na miejsce powietrza zużytego do pomieszczeń napływa powietrze czyste i chłodne z zewnątrz.

Wentylacja grawitacyjna jednak nie zawsze współpracuje z nowoczesnym budownictwem. Taka wentylacja działa najskuteczniej w okresie zimowym, gdy różnica temperatur pomiędzy powietrzem wewnątrz i na zewnątrz jest największa, co przekłada się na straty ciepła. Także dopływ świeżego powietrza nie zawsze jest wystarczający, gdy konstrukcja budynku jest szczelniejsza.

Wobec tego w domach szczelnych, w których stosowana jest wentylacja grawitacyjna, na przykład po termomodernizacji i wymianie okien na nowe, może dochodzić do nagromadzania się we wnętrzach pary wodnej i dwutlenku węgla, co może przekładać się na gorsze samopoczucie mieszkańców oraz na większe ryzyko powstawania pleśni na ścianach.

Wentylacja mechaniczna

Najczęściej stosowana w nowszych domach i mieszkaniach. W przypadku wentylacji mechanicznej dochodzi do wymuszenia przepływu powietrza z użyciem wentylatorów. Wentylacja może wtedy działać zarówno wywiewnie, jak i nawiewno-wywiewnie. Dostępne obecnie w sprzedaży wentylatory pozwalają na stopniowanie intensywności działania. Taka wentylacja może być też używana w łazienkach i kuchniach domów z wentylacją grawitacyjną.

Chociaż wentylacja ta jest skuteczniejsza od grawitacyjnej, to jednak także powoduje wywiewanie ciepłego powietrza poza budynek, co przekłada się na jego utratę, a tym samym większe koszty ogrzewania w okresie grzewczym.

Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem

Obecnie jest ona coraz bardziej popularna. W tym przypadku stosuje się urządzenie o nazwie rekuperator, które wyposażone jest w wymiennik ciepła. Powoduje on przeniesienie ciepła powietrza wywiewanego, zużytego, ale nagrzanego, na powietrze nawiewane, które jest świeże, ale chłodne. W ten sposób można zmniejszyć koszty grzewcze, gdyż energia nie ucieka poza dom.

Dzięki wentylacji mechanicznej z rekuperatorem można oszczędzić nawet około 15% na kosztach ogrzewania. Dodatkowym plusem jest czystsze powietrze, ponieważ rekuperatory mogą być też wyposażone w wysokiej klasy filtry blokujące alergeny, sadzę, zarodniki pleśni oraz inne niepożądane drobinki.