Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Transport

Folia stretch – wynalazek, który zmienił transport

Folia stretch – wynalazek, który zmienił transport

Z folii korzystamy na co dzień. Chociaż cały czas prowadzone są kampanie na rzecz zmniejszenia ich zużycia, to jednak w niektórych branżach nie ma lepszego rozwiązania niż właśnie odpowiednia folia. Widać to przede wszystkim w transporcie, gdzie folie, w szczególności folia stretch, są obecnie niezastąpione.

Chyba każdy z nas miał już w ręce folię typu stretch. Znalazły one bardzo szerokie zastosowanie w wielu różnych dziedzinach życia. Są to folie cienkie, które potrafią „lepić” się do siebie, chociaż nie są pokryte żadnym środkiem klejącym. Jednocześnie świetnie się rozciągają i są wysoce odporne na rozerwania, dlatego bardzo dobrze stabilizują transportowane ładunki, ale też dobrze zabezpieczają potrawy przed wysychaniem w lodówkach.

Zastosowanie folii stretch w transporcie

Skupmy się jednak na zastosowaniu folii stretch w transporcie, ponieważ to właśnie ta branża zużywa jej najwięcej. Najczęściej folie te używane są do owijania towarów ładowanych na palety. Wystarczy ułożyć pudełka czy towar w innej formie na palecie, a potem całość owinąć folią stretch. Także może być ona używana do zabezpieczania pojedynczych ładunków przed czynnikami zewnętrznymi – wilgocią, zarysowaniem czy innymi uszkodzeniami.

Folia stretch wobec tego świetnie chroni ładunki i zwiększa ich bezpieczeństwo w trakcie transportu. Co więcej, jest bardzo łatwa w używaniu. W sprzedaży znajdziemy zarówno folie stretch przeznaczone do wykorzystywania ręcznego, jak i również do użycia z przemysłowymi owijarkami, które w błyskawicznym tempie mogą owijać ładunki nawet o dużych gabarytach.

 

Rodzaje folii stretch wykorzystywanej w transporcie

Jak już wspomnieliśmy, folie stretch mogą być używane zarówno ręcznie, jak i maszynowo. Wobec tego dzielimy je na ręczne – o mniejszych gabarytach, łatwe w trzymaniu przez człowieka lub montowane w ręcznym dyspenserze, a także maszynowe, które są przeznaczone do montażu w maszynach pakujących.

W sprzedaży znajdziemy folie różniące się też swoją grubością oraz ciągliwością. W pakowaniu bardzo dobrze sprawdzają się tak zwane folie prestretch, które dzięki wstępnemu rozciąganiu są bardziej elastyczne i po owinięciu wokół ładunku kurczą się, zapewniając idealne przyleganie i stabilizację. Korzystanie z folii prestretch jest bardzo łatwe, ponieważ nie wymaga ona stosowania siły przy owijaniu ładunków.

Folie dostępne są też w różnych kolorach. Najbardziej popularne to te przezroczyste, ale wtedy, gdy chcemy zabezpieczyć ładunek przed wzorkiem innych, możemy zastosować również folie czarne lub kolorowe.