Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Technologia

Polipropylen – idealny materiał przemysłowy

Polipropylen – idealny materiał przemysłowy

Tworzywa sztuczne towarzyszą nam w codziennym życiu od lat. Mają one też bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle oraz w innych dziedzinach. Jednym z najczęściej wykorzystywanych przez człowieka tworzyw sztucznych jest polipropylen. Jakie są jego właściwości?

Polipropylen, który określany jest też skrótem PP, jest organicznym związkiem chemicznym, który zaliczany jest do grupy poliolefin. Jest to polimer zbudowany z merów o wzorze −[CH

2CH(CH3)]−. Pozyskiwany jest poprzez niskociśnieniową polimeryzację propenu.

Jako że polipropylen jest węglowodorowym polimerem termoplastycznym, ma bardzo dobre właściwości plastyczne. Można wprowadzić go w stan wysokoelastyczny pod wpływem wysokiej temperatury, ukształtować, a potem zestalić w temperaturze niższej bez jednoczesnego negatywnego wpływu na jego właściwości chemiczne.

Właściwości i zastosowanie polipropylenu

Nierzadko możemy spotkać się z przekonaniem, że polipropylen jest jednym z najlepszych materiałów przemysłowych. Rzeczywiście, jest to tworzywo, które posiada szerokie zastosowanie za sprawą swoich właściwości, dlatego stykamy się z nim na co dzień, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy.

Polipropylen jest tworzywem mającym najmniejszą gęstość wśród najczęściej używanych polimerów. Wykazuje on równocześnie bardzo wysoką odporność chemiczną – jest odporny a działanie kwasów, zasad, soli, organicznych rozpuszczalników, zwłaszcza w temperaturze pokojowej. Wyróżnia się wysoką przepuszczalnością powietrza oraz niską przepuszczalnością pary. Jest materiałem palnym, bezwonnym, niewrażliwym na działanie wody oraz ma bardzo niską absorpcję wody, dlatego wykonane z niego przedmioty, na przykład liny, unoszą się na wodzie.

Główne zastosowania polipropylenu:

  • przemysł chemiczny i farmaceutyczny
  • przemysł włókienniczy
  • przemysł elektroniczny i elektrotechniczny
  • przemysł samochodowy
  • budownictwo
  • meblarstwo
  • przemysł spożywczy
  • opakowania różnych rodzajów, na przykład reklamówki, folie
  • artykuły gospodarstwa domowego
  • zabawki

Z polipropylenu bardzo często wykonuje się też liny, sznurki i linki. Możemy zobaczyć je między innymi w odzieży, na przykład kurtkach czy dresach, znajdują też zastosowanie przy pakowaniu oraz w ogrodnictwie – do podwiązywania roślin czy pakowania, belowania i kostek, jako siatki rolnicze.

Zużycie polipropylenu jest obecnie bardzo duże, ale jest to materiał, który może być poddawany recyklingowi. Dzięki temu do środowiska naturalnego nie dostaje się nadmierna ilość tworzyw sztucznych, ponieważ mogą być one wykorzystane ponownie.