Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Technologia

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Jak działają czytniki kodów kreskowych?

Chyba każdy z nas zetknął się już z czytnikami kodów kreskowych. Są powszechnie stosowane w sklepach w celu skanowania towarów przy kasach, ale również używane są w wielu innych miejscach, na przykład w magazynach czy bibliotekach. Jak jednak działają czytniki kodów kreskowych?

Czytniki kodów kreskowych, które określane są także skanerami, to urządzenia, które potrafią zmieniać światło odbite od kodu kreskowego na produktach na sygnał elektroniczny, który może być zinterpretowany przez komputer czy kasę.

Głównym elementem odpowiedzialnym za działanie czytników kodów kreskowych jest dioda laserowa, które emituje wiązka laserową, czyli skupionego światła. Wiązka ta pada na lustro, które jest zamontowane na bębnie obrotowym lub tak zwanym fliperze uchylnym, który powoduje, że wiązka szerokim pasem może objąć kod kreskowy.

Podobnie jak inne urządzenia wykorzystujące laser, także czytniki kodów kreskowych powinny być używane umiejętnie, ponieważ nieodpowiednie ich użycie może być groźne dla zdrowia!

Gdy wiązka skupionego światła trafia na kod kreskowy, powoduje odbicie światła od przerw pomiędzy czarnymi elementami kodu kreskowego. Światło odbite wraca wtedy do skanera i pada na skupiające lustro, a następnie na fotodetektor znajdujący się na płycie głównej.

Następnie skaner dokonuje zamiany światła odbitego na impulsy elektryczne, które są kierowane do procesora poprzez przedwzmacniacz. Potem są odpowiednio obrabiane i wysyłane do dekodera i mogą trafić do tak zwanego hosta, czyli do końcowego urządzenia. Informacja o zeskanowanym towarze jest wprowadzana do urządzenia.

Aktualnie w sprzedaży znajdziemy bardzo wiele różnych czytników kodów kreskowych. Jak wspomnieliśmy na wstępie, mają one szerokie zastosowanie. Używane są głównie w sklepach, gdzie po zeskanowaniu kodu kasa fiskalna zapisuje produkt. Także możemy spotkać się z nimi w bibliotekach, dlatego bibliotekarze nie mają wtedy potrzeby czasochłonnego wprowadzania książek do kart użytkowników, spotykane są w magazynach oraz w systemach bezpieczeństwa, a to tylko kilka przykładów.

Obecnie możemy też spotkać się nie tylko z czytnikami przewodowymi, które są podłączone do kasy fiskalnej czy innego urządzenia, ale też z czytnikami bezprzewodowymi. Mogą one działać z użyciem interfejsu Bluetooth w określonym obszarze – zasięg to około 10 metrów, mogą też być objęte siecią bezprzewodową, a wtedy mogą być używane nawet na obszarze 300 metrów. Czytniki te wyposażone są akumulatory, które mogą być ładowane przez port USB podpiętym do komputera, z gniazdka elektrycznego czy też ze specjalnych stacji dokujących.