Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Budownictwo

Metody zabezpieczenia i izolacji cieplnej fundamentów domów jednorodzinnych

Metody zabezpieczenia i izolacji cieplnej fundamentów domów jednorodzinnych

Niezabezpieczone fundamenty domu jednorodzinnego mogą być poważnym problemem – wówczas zwiększa się ryzyko szybkiego wychładzania budynku, a także powstaje niebezpieczeństwo związane z jego stabilnością i bezpieczeństwem mieszkańców. Aktualnie do wyboru mamy nowoczesne metody zabezpieczenia i izolacji cieplnej fundamentów domów jednorodzinnych. Jakie z nich stosowane są najczęściej?

Odpowiednio wykonana izolacja fundamentów domu jednorodzinnego powinna chronić przed wilgocią, a tym samym przed rozwojem pleśni i grzybów, a także powinna poprawiać parametry termoizolacyjne budynku. Wilgoć może wyrządzić duże szkody, dlatego obecnie w przypadku większości domów wykonuje się odpowiednią izolację fundamentów. Także wskazana jest ona w przypadku budynków już użytkowanych, które nie są jeszcze właściwie zaizolowane.

Izolacja fundamentów już w projekcie

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego, czy też zlecamy jego wykonanie w biurze architektonicznym, wszystkie kluczowe informacje o izolacji powinny znaleźć się w projekcie budowlanym.

Obejmują one dane dotyczące zastosowanych materiałów izolacyjnych na fundamenty, ich właściwości, wymaganej grubości, rozłożenia. Warto przy tym wskazać, że izolacja powinna być dopasowana do terenu, na którym budynek ma się znajdować. Wobec tego na terenach podmokłych konieczne jest stosowanie innego typu izolacji niż na terenach suchych.

Izolacja termiczna fundamentów – wykonywać czy nie?

Izolację fundamentów możemy podzielić na dwa rodzaje – izolację przeciwwilgociową, a także izolację termiczną. Pierwsza z nich chroni przed wilgocią, druga z kolei ma zapewniać lepsze parametry termiczne budynku.

Izolacja termiczna nie jest prowadzona zawsze – wynika to z faktu, że wielu inwestorów nie docenia jej znaczenia. Jednak tak naprawdę izolacja cieplna fundamentów w domu jednorodzinnym jest bardzo ważna i pozwala na obniżenie rachunków za korzystanie z budynku.

Jak wykonuje się izolację termiczną fundamentów w domach?

Ocieplenie układa się na głębokości do 1 metra poniżej poziomu terenu, na którym budowany jest dom. Architekci wskazują przy tym, że warto ocieplić zarówno ściany fundamentowe, jak i podłogę, która leży na gruncie.

Najczęściej do docieplenia stosuje się piankę poliuretanową, wełnę mineralną albo styropian. W przypadku pianki wystarczy zwykle 3-4 centymetry takiego materiału. Gdy chodzi o wełnę czy styropian, stosuje się warstwę rzędu 5-6 centymetrów.

Można także przeprowadzić izolację termiczną fundamentów z wykorzystaniem keramzytu, który może być rozłożony luźno albo jako keramzytobeton. Wówczas grubość warstwy termoizolacyjnej wynosi od 20 do 45 centymetrów.