Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Technologia

Na czym polega druk sublimacyjny?

Na czym polega druk sublimacyjny?

Nowoczesne techniki druku pozwalają na uzyskanie bardzo dobrego rezultatu – trwałych, żywych, nasyconych kolorów niemalże na każdej powierzchni. Takie efekty daje również druk sublimacyjny. Co warto o nim wiedzieć?

Chyba każdy z nas ma w domu jakiś przedmiot, który został wykończony drukiem sublimacyjnym. Może być to przykładowo t-shirt czy kubek. Dzięki tej technice druku można łatwo i szybko nadać pożądany wygląd różnym przedmiotom – właśnie dlatego druk sublimacyjny jest często wykorzystywany w branży reklamowej.

Sublimacja – co to jest?

Druk sublimacyjny to technika druku wykorzystująca zjawisko sublimacji. Sublimacja jest przemianą fazową, podczas której stan stały przechodzi bezpośrednio w stan gazowy z pominięciem stanu ciekłego. Aby doszło do sublimacji, muszą pojawić się odpowiednie warunki.

Technika druku sublimacyjnego polega na użyciu specjalnych atramentów na papierze transferowym, które następnie pod wysokim ciśnieniem i w wysokiej temperaturze są przenoszone na przedmiot uprzednio pokryty poliestrowym lakierem.

Druk sublimacyjny może być użyty do wykończenia:

  • odzieży, w tym koszulek t-shirt, ubrań sportowych z tkanin poliestrowych
  • kubków porcelitowych i innych naczyń wykonanych z porcelitu
  • banerów, flag, ścianek, roll-upów i innych wielkoformatowych materiałów
  • gadżetów reklamowych, na przykład smyczy, gumowe podkładki pod mysz
  • blach aluminiowych i innych przedmiotów z metali

Zalety druku sublimacyjnego

Ze względu na fakt, że sublimacja jest w tym przypadku procesem chemicznym, dochodzi do trwałego wniknięcia atramentu w strukturę materiału. To powoduje, że nadruk jest znacznie bardziej odporny na pranie, a także niewyczuwalny w dotyku.

Charakteryzuje się wysoką – fotograficzną jakością z wyjątkowym odwzorowaniem szczegółów, dlatego technika ta używana jest bardzo często wtedy, gdy zależy nam na jak najlepszym efekcie wizualnym.

Tkaniny po nadruku sublimacyjnym pozostają również lekkie – to szczególnie ważne w przypadku flag czy bannerów, ponieważ nie są one wtedy zadrukowane warstwą farby. Warto również wskazać, że tkaniny wykończone drukiem sublimacyjnym dobrze przepuszczają powietrze.

Warto także wskazać, że druk sublimacja wcale nie jest związany z bardzo wysokimi kosztami. Ceny zależne są przede wszystkim od rodzaju materiałów do zadruku oraz od wielkości zlecenia – w przypadku dużych zamówień klienci mogą liczyć na atrakcyjne obniżki.

Drukarnie oferujące usługi druku sublimacyjnego możemy znaleźć już teraz przez internet. Wiele z nich realizuje również zamówienia składane on-line.