Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Motoryzacja

Folie odblaskowe – w służbie bezpieczeństwu

Folie odblaskowe – w służbie bezpieczeństwu

Dzięki nim możemy poprawić bezpieczeństwo po zmroku – folie odblaskowe, ponieważ to właśnie o nich mowa, stosowane są obecnie coraz częściej. Jak dokładnie działają folie odblaskowe i w jakich celach stosowane są najczęściej?

Gdy nakierujemy na nie światło, widzimy odblask. To właśnie dzięki niemu możemy poruszać się po drogach bezpieczniej. Odblaski mają obecnie różną formę – kojarzone są przede wszystkim z plastikowymi gadżetami, które montowane są w lampkach czy pedałach rowerowych, ale obecnie w użyciu znajdują się także inne materiały odblaskowe. Jednym z najczęściej stosowanych są folie odblaskowe, które możemy zakupić w wielu wariantach do wyboru.

Odblaski – jak to działa?

Podstawą działania różnych rodzajów materiałów odblaskowych jest zjawisko odbicia światła. Zależnie od typu powierzchni światło padające na nią może być pochłonięte, przepuszczone albo odbite.

W przypadku idealnie gładkich materiałów kąt odbicia światła równa sią kątowi padania. Materiały chropowate z kolei odbijają światło nierównomiernie. Niektóre materiały posiadają strukturę, która powoduje, że światło odbija się w kierunku bliskim do tego, z którego pada. To właśnie wtedy dochodzi do zjawiska odblasku.

Tak zbudowane są także rożne folie odblaskowe, które wykonuje się z materiałów pozwalających na odbicie światła w odpowiednim kierunku. Są to w szczególności materiały poliestrowe, które zadrukowane są atramentami i utwardzona promieniami UV. Niektóre materiały odblaskowe mają strukturę plastra miodu czy posiadają także wtopione granulki szklane.

Zastosowanie folii odblaskowych:

  • oklejanie znaków drogowych
  • wykańczanie tablic reklamowych
  • oklejanie przydrożnych słupków
  • zabezpieczanie samochodów i innych pojazdów
  • znakowanie przyczep
  • oklejanie rowerów

To tylko przykładowe zastosowanie folii odblaskowych, ponieważ mogą być one wykorzystane również na wiele innych sposobów.

Warto przy tym wskazać, że folie używane do wyklejania znaków drogowych muszą spełniać określone normy i spełniać wymogi międzynarodowych specyfikacji dotyczących odblaskowości.

Gdzie kupić folię odblaskową?

Aktualnie folie odblaskowe sprzedawane są przez wiele firm, które możemy znaleźć również przez internet. W sprzedaży znajdziemy folie w różnych kolorach i rozmiarach – do kupienia w arkuszach, na metry, w formie taśm do naklejania, dlatego możemy dobrać taki materiał, który będzie spełniał nasze oczekiwania w pełni.

Zamówienia na folie odblaskowe można składać także całkowicie on-line na odblaski.com.