Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Budownictwo

Płytki i cegły klinkierowe – pomysł na eleganckie wykończenie elewacji

Płytki i cegły klinkierowe – pomysł na eleganckie wykończenie elewacji

Wykończenie elewacji budynku powinno być nie tylko efektowne, ale również wytrzymałe. W tej właśnie roli doskonale sprawdzają się płytki i cegły klinkierowe. Można dopasować je do każdego stylu budynku!

Wyroby klinkierowe posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Terminem tym określa się różnego rodzaju tworzywa ceramiczne, które nie mają zeszkliwionych powierzchni. Powstają najczęściej z glin wapienno-żelazistych, wapienno-magnezjowych lub żelazistych, które wypalane są w wysokich temperaturach dochodzących nawet do 1300 stopni Celsjusza.

Klinkier jest używany do produkcji różnych materiałów, między innymi możemy spotkać go w postaci bruku, płytek, cegły, dachówek, aby wspomnieć tylko o niektórych z nich. Dzięki szerokiej gamie rozmiarów i kolorów wyrobów klinkierowych można dobrać je praktycznie do każdego budynku – zarówno tego w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym.

Wytrzymały i odporny na czynniki zewnętrzne

Ze względu na wysoką temperaturę wypalania wyroby klinkierowe mają również bardzo dobre parametry – są wytrzymałe i odporne na czynniki zewnętrzne, w tym przede wszystkim na ujemne temperatury oraz na wilgoć. Materiały takie jak cegła klinkierowa czy cieńsze płytki klinkierowe mają nasiąkliwość na poziomie zaledwie 6%, co powoduje, że mogą być one bez obaw używane na zewnątrz.

W związku z tym klinkier dobrze nadaje się do wykańczania elewacji budynków, nadając im jeszcze więcej elegancji. Można stosować go zarówno na całe ściany, jak i na poszczególne ich elementy, na przykład takie do wykończenia ganku, elewacji przy tarasie lub przy balkonie. Także klinkier bardzo dobrze prezentuje się jako wykończenie cokołów budynku lub kominów – świetnie wygląda jako dekoracja poszczególnych detali architektonicznych domu jednorodzinnego, a także innych budynków, na przykład biurowce, apartamenty, budynki użyteczności publicznej.

Płytka czy cegła klinkierowa?

Osoby chcące zdecydować się na klinkier na elewacji budynku mają do dyspozycji dwa główne typy wyrobów, a mianowicie cegła klinkierowa oraz płytka klinkierowa. Płytki są cieńsze od cegły, a także mają niższą cenę, ale nie dają tak realistycznego efektu jak cegła. Gdy dodatkowo zależy nam na izolacji, warto zdecydować się także na cegłę klinkierową. Musimy jednak liczyć się wtedy z wyższymi kosztami, ponieważ jedna sztuka cegły klinkierowej może kosztować nawet około 4 złotych.

Do zapoznania się ze swoją ofertą cegły klinkierowej, płytek klinkierowych oraz innych wyrobów z klinkieru zaprasza firma Klinkier-bud. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej: klinkierbud.pl. Zapraszamy!