Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Finanse

Księgowość dla jednoosobowej firmy – z kancelarią czy samodzielnie?

Księgowość dla jednoosobowej firmy – z kancelarią czy samodzielnie?

Zamierzasz założyć własną firmę? A może już teraz posiadasz swoją działalność gospodarczą? Do wyboru mamy wówczas różne metody rozliczania podatków. Jedną z najczęściej wybieranych są zasady ogólne wymagające prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Warto prowadzić ją samodzielnie? A może lepiej powierzyć ekspertom w tej dziedzinie?

Każda firma ma obowiązek rozliczania się z urzędem skarbowym i odprowadzania odpowiednich podatków. Polscy przedsiębiorcy mogą wybrać taką formę rozliczeń, która będzie dla nich najlepsza – może być to karta podatkowa, ryczałt ewidencjonowany, podatek linowy czy wspomniane powyżej zasady ogólne.

Najkorzystniejszym wyborem dla większości przedsiębiorców są zasady ogólne, ale mają one również swoje wady. Wprawdzie pozwalają na odliczanie kosztów od podatku, ale również wymagają powadzenia wspomnianej księgi podatkowej, która jest dość złożonym dokumentem. Czy warto prowadzić księgę samodzielnie, a może skorzystać z pomocy księgowego?

Samodzielne prowadzenie księgowości – także on-line

Obecnie przedsiębiorca może prowadzić księgowość samodzielnie nie tylko w formie papierowej dokumentacji, jak robiono to kiedyś, ale również do wyboru mamy szeroką gamę programów.

Są to programy przeznaczone zarówno do użytku na komputerze – po instalacji, jak również on-line, do których uzyskujemy dostęp przez internet, czyli nie musimy dokonywać instalacji na komputerze. To bezpieczniejsze rozwiązanie, ponieważ dokumentacja jest wtedy przechowywana on-line, więc mamy do niej dostęp z różnych urządzeń.

Zaletą takiego prowadzenia księgowości jest głównie niska cena – z drugiej jednak strony musimy pamiętać o tym, że wymaga ona więcej czasu, a także konieczne jest wtedy posiadanie przynajmniej podstawowej wiedzy.

Księgowość z biurem rachunkowym – drożej, ale wygodniej

Druga opcja to biura rachunkowe, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w zakresie księgowości, kadr i płac oraz dodatkowych usług, na przykład porad podatkowych, prawnych.

Za obsługę biura rachunkowego miesięcznie zapłacimy od około 100 do 200 złotych w przypadku księgi przychodów i rozchodów. Cna zależna jest jednak od liczby przekazywanych do biura dokumentów – im jest ich więcej, tym cena może być wyższa.

Jednak nawet przy wyższej opłacie księgowość z biurem rachunkowym jest znacznie wygodniejszym rozwiązaniem niż prowadzenie jej we własnym zakresie. Możemy wtedy poświęcić czas prowadzenie działalności gospodarczej, natomiast formalnościami będą zajmowali się specjaliści w tej dziedzinie.