Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Dom

Ile kosztuje oprawienie obrazu w ramę?

Ile kosztuje oprawienie obrazu w ramę?

Masz wyjątkowy obraz albo grafikę, która wymaga odpowiedniej ochrony? W takim przypadku warto pomyśleć o zamówieniu oprawy. Ile będziemy musieli zapłacić za oprawienie dzieła w ramę?

Rama do obrazu służy do jego oprawy i wyznaczenia jego granic. Może pełnić zatem zarówno funkcje techniczne, jak i estetyczne. Zabezpiecza krawędzie obrazu, chroni go przed uszkodzeniem, stabilizuje płaszczyzną i pozwala na powieszenie go na ścianie. Odpowiednio dopasowana do dzieła pozwala również na nadanie mu dodatkowej estetyki.

W przeszłości ramy do obrazów wykonywano na zamówienie. Stanowiły one ważny element dzieła, podkreślając jego formę i temat. Stosowano wtedy także drogocenne materiały takie jak srebro, złoto, kamienie szlachetne. Dzisiaj ramy możemy kupić zarówno jako gotowe w bardzo atrakcyjnych cenach, jak również możemy zamówić je w firmach zajmujących się świadczeniem usług ramiarstwa.

Rama gotowa a na zamówienie – co wybrać?

Jeśli dzieło, które chcemy oprawić, ma format odpowiadający dostępnym na sprzedaż gotowym ramom, to najtańsze rozwiązanie. Ramy zakupimy w cenie już od około 10 do 150 złotych w zależności od ich formatu oraz materiału wykorzystanego do produkcji.

Jeśli jednak zależy nam na indywidualnym odpasowaniu oraz na dodatkowej ochronie, warto zdecydować się na ramy do obrazów produkowane na zamówienie. To właśnie wtedy możemy samodzielnie wybrać wszystkie parametry obramowania dzieła i zapewnić mu skuteczne zabezpieczenie przed czynnikami zewnętrznymi.

Ile kosztują ramy na obrazy?

Cena ramy na obraz zależna jest od szeregu różnych czynników, w tym między innymi od formatu obrazu, od materiału, grubości oraz zdobienia ramy, a także od dodatkowych usług, na przykład wzmocnienia obrazu, zabezpieczenia go szkłem czy plexi.

Firmy wykonujące ramy do obrazów na zamówienie liczą ceny za jeden centymetr obrazu – wówczas cena wynosi od około 15 groszy do nawet ponad 60 groszy. Zatem oprawienie obrazu o formacie 30 x 40 cm będzie kosztowało od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.