Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Dom

Rodzaje żaluzji – jakie warto wybrać?

Rodzaje żaluzji – jakie warto wybrać?

Chociaż obecnie największym zainteresowaniem wśród wewnętrznych osłon okiennych cieszą się rolety, to jednak nadal wielu klientów wybiera żaluzje. Jakie rodzaje żaluzji wyróżniamy i na które z nich warto się zdecydować?

Żaluzje to popularne osłony przeciwsłoneczne, które stosowane są w celu osłonięcia okna oraz innych otworów budowlanych. Składają się z listewek albo pasów, które działają synchronicznie, wpuszczając lub blokując dostęp światła do wnętrza.

W firmach oferujących osłony okienne możemy spotkać się z różnymi rodzajami żaluzji. Na co warto się zdecydować?

Żaluzje – wewnętrzne i zewnętrzne

Najczęściej żaluzje kojarzymy z osłonami wewnętrznymi, ale również dostępne są one w wariancie montowanym na zewnątrz.

Zewnętrzne żaluzje, które nazywane są także fasadowymi, można zobaczyć na nowoczesnych biurowcach, ale także montowane są w domach jednorodzinnych. Żaluzje te skuteczniej blokują dostęp światła, a także mogą posiadać właściwości antywłamaniowe.

Żaluzje – poziome i pionowe

Żaluzje wewnętrzne możemy podzielić przede wszystkim na poziome oraz pionowe, tak zwane wertikale.

Żaluzje poziome posiadają poziomo ułożone listewki, które mogą być wykonane z różnych materiałów. Montowane są najczęściej do ramy okna, ale także mogą być na nią nakładane – montaż jest wtedy bezinwazyjny. Żaluzje te dają różne możliwości ustawienia kąta nachylenia listewek. Żaluzję można także całkowicie podnieść w górę lub opuścić ją częściowo.

Żaluzje pionowe, czyli wertikale kojarzone są głównie z przestrzeniami biurowymi. Żaluzje te składają się z tekstylnych pasów, które umieszczone są na szynie podwieszonej pod sufitem lub we wnęce. Pasy można dowolnie ustawiać oraz zsuwać je na bok.

Żaluzje poziome – aluminiowe i drewniane

Gdy chcemy zdecydować się na żaluzje poziome, dwoma najczęściej wybieranymi wariantami są żaluzje aluminiowe oraz żaluzje drewniane.

Żaluzje aluminiowe mogą mieć różne kolory listewek. Są cienkie, ale podatne na powstawanie załamań przy nadmiernym nacisku. Z kolei żaluzje drewniane uznawane są za bardziej eleganckie. Najczęściej ich lamele są także większe od aluminiowych. Takie osłony są jednak nawet kilkukrotnie droższe od aluminiowych.