Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Dom

Rodzaje okien – jaką stolarkę okienną wybrać?

Rodzaje okien – jaką stolarkę okienną wybrać?

Od doboru odpowiednich okien zależy nie tylko wygląd domu, ale również jego poziom termoizolacji, ochrona przed hałasem, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Jakie wyróżniamy rodzaje okien i które z nich sprawdzą się najlepiej? 

W sklepach można znaleźć obecnie pełną gamę okien. Przy doborze najlepszej stolarki okiennej kierujemy się głównie jej rodzajem, a także konkretnymi parametrami technicznymi.

Najczęściej okna dzielone są na rodzaje pod względem materiałów wykorzystanych do ich produkcji.

Rodzaje okien pod względem materiałów:

  • okna PCV – plastikowe
  • okna drewniane
  • okna aluminiowe
  • okna drewniano-aluminiowe

Czym charakteryzują się te rodzaje okien? Które z nich będą najlepszym wyborem? Zapraszamy do sprawdzenia!

Okna PCV – plastikowe

To najczęściej wybierany typ okien, który wykonany jest z PCV, czyli polichlorku winylu. Okna te wzmacniane są także elementami stalowymi. Na ogół posiadają pakiety składające się z dwóch szyb, ale znajdziemy też w sprzedaży okna trzyszybowe.

Okna PCV wyróżniają się niskimi cenami, są także szczelne i ciepłe. Nie wymagają również specjalnej konserwacji. Nie nadają się jednak do dużych przeszkleń. Gdy zostaną uszkodzone, nie są też możliwe w naprawie.

Okna drewniane

Tradycyjne okna z drewna. Są eleganckie i wytrzymałe, mają dobre parametry termoizolacyjne, a także mogą być odnawiane. Ich głównym minusem jest konieczność konserwacji.

Okna drewniane są także ekologiczne – wykonane są z przyjaznych dla środowiska i człowieka materiałów, które mogą być poddane recyklingowi.

Okna aluminiowe

Ciekawa propozycja do domu to także okna aluminiowe. Tego typu okna wykonane są z wytrzymałego aluminium, które może być malowane na różne kolory.

Okna te dobrze sprawdzają się przy mniejszych i większych przeszkleniach, są odporne na odkształcenia, a także nie wymagają konserwacji. Mają jednak gorsze właściwości izolacyjne niż PCV czy drewno.

Okna drewniano-aluminiowe

Ta podwójna konstrukcja łączy w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych. Aluminiowa ramka z zewnątrz chroni drewno przed uszkodzeniem i eliminuje konieczność kłopotliwej konserwacji.

Okna drewniano-aluminiowe są także ciepłe – stosowane są również w budownictwie energooszczędnym, pasywnym.