Płuca są bardzo ważnym narządem, który stanowi podstawę działania układu oddechowego. Są jednak narażone na liczne schorzenia. Jak diagnozuje się choroby płuc?
Pulmonologia to dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem oraz leczeniem, a także profilaktyką schorzeń układu oddechowego. W ciągu całego życia człowieka jego płuca narażone są na szereg niekorzystnych czynników – smog, dym papierosowy, praca w zapylonym środowisku to tylko niektóre z nich.
W celu zdiagnozowania schorzeń płuc wykonuje się określone badania. Najczęściej wykonywane badania płuc to:
- spirometria
- RTG płuc
- tomografia komputerowa (TK)
Spirometria
Spirometria to rodzaj badania płuc, którego zadaniem jest dokonanie pomiaru pojemności oraz objętości płuc, a także przepływów powietrza w płucach i oskrzelach dla różnych etapów cyklu oddechowego. Do badania wykorzystuje się specjalne urządzenie – spirometr.
Badanie polega na przyłożeniu ust do ustnika spirometru oraz jak najszybszym wdmuchiwaniu do aparatu zapasu powietrza i wykonywaniu innych czynności zgodnie ze wskazaniami osoby wykonującej badania.
Najczęściej spirometria Łódź prowadzona jest jako diagnostyka astmy oraz POChP (przewlekłej obturacyjnej choroby płuc).
RTG płuc
RTG płuc, czyli zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej to badanie radiologiczne, które polega na wykonaniu zdjęcia z użyciem aparatu RTG. Zdjęcie to pokazuje widok klatki piersiowej oraz płuc z frontu. Niekiedy wykonuje się zdjęcia boczne, skośne.
Badanie to pozwala na zdiagnozowanie różnych schorzeń płuc, a także ocenę układu sercowo-naczyniowego. Stosowane jest w diagnostyce różnych schorzeń. Prowadzone jest również po urazach.
Tomografia komputerowa (TK)
Tomografia komputerowa klatki piersiowej to coraz częściej prowadzone badanie w wykrywaniu schorzeń płuc i oskrzeli. Tomografia wykorzystuje promienie rentgenowskie, ale w porównaniu do badania RTG jest dokładniejsza. Efektem jest warstwowe zdjęcie pokazujące tkanki miękkie i kostne.
Badanie TK płuc może być wykonane również z wykorzystaniem kontrastu – środka cieniującego, który lepiej uwidacznia zmiany.