Ogrzewanie grzejnikowe i podłogowe dzieli wiele różnic. Instalacja systemu grzewczego w podłodze jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem. Posiada ona zarówno wady, jak i zalety. Oto najbardziej istotne z nich.
Atutem ogrzewania podłogowego jest oszczędność energii, jaka wynika z zastosowania tego systemu. Ciepła podłoga sprawia, że przeciętny użytkownik może obniżyć temperaturę nawet o 2 stopnie Celsjusza względem temperatury ustawionej w takim samym pomieszczeniu z ogrzewaniem grzejnikowym. Prowadzi to do oszczędności około 12% energii rocznie. Umieszczenie elementów grzewczych na całości powierzchni podłogi prowadzi też do równomiernego rozkładu ciepła. Co więcej, temperatura korzystnie zmienia się wraz z wysokością pomieszczenia. Niżej jest cieplej, zaś wyżej – chłodniej, co dobrze oddziałuje na komfort cieplny mieszkańców. Ponadto powietrze jest bardziej nawilżone, co również poprawia samopoczucie. Inna zaletą tego rozwiązania są walory estetyczne i praktyczne przy urządzaniu wnętrza. W projekcie nie trzeba już brać pod uwagę kłopotliwych grzejników, które zajmują miejsce na ścianach.
Jednym z większych minusów ogrzewania podłogowego jest trudność związana z usuwaniem usterek. Trzeba wtedy skuć fragment podłogi, a potem ponownie zalać betonem i wykończyć powierzchnię. Co więcej, rozwiązanie to odrobinę zawęża wybór pokryć podłogowych. Nie każdy rodzaj płytek czy desek jest odpowiedni dla podłóg ogrzewanych. Zrezygnować tez powinno się z wykładzin i grubych dywanów. Zalecane są materiały, które dobrze przewodzą ciepło. Na pocieszenie – większość rodzajów pokryć ma swoją alternatywę, która jest kompatybilna z ogrzewaniem podłogowym. Inną wadą może być koszt. Instalacja ta jest o około 30-40% droższa w zakupie i montażu niż ogrzewanie grzejnikowe. Należy też pamiętać, że ogrzewaniem podłogowym jest trudniej sterować, gdyż warstwy podłogi kumulują ciepło. Bezwładność cieplną można jednak rozpatrywać dwojako – może być traktowana jako wada i zaleta.
Ogrzewanie podłogowe to rozwiązanie, które – choć droższe w montażu – może przynieść długofalową oszczędność. Jeśli zależy nam na estetyce i energooszczędności, zdecydowanie powinniśmy je rozważyć.