Masz problem natury prawnej i zastanawiasz się z czyich usług skorzystać – adwokata czy radcy prawnego? Chociaż większość ludzi używa te określenia zamiennie, tak naprawdę są to dwa różne zawody. Co prawda, w ostatnich czasach zauważa się niwelowanie różnić między nimi, warto jednak wiedzieć, czym różnią się te profesje.
Adwokat, a radca prawny
Wszystko, co dotyczy pracy adwokata regulowane jest przez ustawę „Prawo o adwokaturze”. Na podstawie tego dokumentu funkcjonuje samorząd adwokacji oraz przeprowadzane są egzaminy na aplikacje. Zgodnie z tą ustawą praca adwokata polega głównie na świadczeniu pomocy prawnej i obejmuje takie czynności jak występowanie przed urzędami i sądami, udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych oraz opracowywanie projektów aktów prawnych. Oznacza to również, że w sądzie także adwokat nas reprezentuje. Warto zapoznać się z tym pojęciem, gdyż frazy “adwokat Warszawa” lub “prawnik rozwody Łódź” są coraz częściej wyszukiwane.
Co natomiast można powiedzieć o radcy prawnym? Zasady wykonywania tej profesji reguluje inna ustawa – ustawa o radcach prawnych z 1982 roku, do której jednak wprowadzone zostały w ostatnich latach niektóre zmiany. Dawniej praca radcy prawnego opierała się tylko na pomocny prawnej, jednak specjalista ten nie mógł występować w roli obrońcy sprawach karnych i karnoskarbowych, jeżeli nie pozostawał w stosunku pracy. Do jego obowiązków aktualnie należy udzielanie konsultacji, sporządzanie opinii i opracowywanie projektów aktów prawnych oraz występowanie przed sądami i urzędami w charakterze obrońcy i pełnomocnika.
Jakie są różnice?
Przed zmianą w przepisach prawnych w roku 2015 różnice między adwokatem, a radcą prawnym były znaczne. Tylko adwokat mógł być obrońcą w sprawach karnoskarbowych i karnych, ponieważ radca prawny nie mógł reprezentować w sądzie swojego klienta. Po roku 2015 jest to możliwe. Niedawno zmieniło się również prawo dotyczące spraw rodzinnych. Od roku 2007 radcy prawni mogą reprezentować swojego mocodawcę w tego typu sprawach – na przykład dotyczących rozwodów.
Co jest więc największą różnicą? Radca prawny może być zatrudniony u konkretnego przedsiębiorcy na podstawie stosunku pracy, natomiast adwokat wykonuje swoje obowiązki, tylko jako wspólnik spółki lub na w ramach indywidualnej działalności. Różnica ta jest istotna, ponieważ z radcą prawnym możemy zawrzeć umowę o pracę, a z adwokatem jedynie umowę cywilnoprawną.