Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Zdrowie

Masło czy margaryna?

Masło czy margaryna?

Co jest lepsze masło czy margaryna? Który produkt wybrać? Te pytania zadaje sobie wiele osób. Tak samo masło, jak i margaryna mają swoje wady i zalety.

Masło powstaje wyłącznie ze śmietany, zawiera łatwo przyswajalne witaminy takie jak A, E i D. Ponadto jest produktem naturalnym pochodzenia zwierzęcego, a w czasie jego produkcji nie dodaje się składników chemicznych. Masło nie nadaje się do smażenia, gdyż szybko się pali. Dodatkowo masło smakuje lepiej niż margaryna, z tym że gorzej jest je rozsmarować. Wartość tłuszczu w maśle wynosi około 80-90%, natomiast ilość wody nie może przekroczyć 16%, a wartość substancji takich jak białko, laktoza czy sole mineralne nie może wynieść więcej niż 2%. Kaloryczność masła ocenia się na 600-700 kalorii.

Masło można często pomylić z produktami masłopodobnymi. Często producenci wprowadzają nas w błąd, podając informację fałszywe, udające „masło”. Opakowania masła są bardzo do siebie podobne, więc łatwo się jest pomylić i wybrać zamiast masła zwykły mix masła z olejem roślinnym. Najczęściej do mixów dodawany jest olej palmowy, który jest tanim zamiennikiem w produkcji. Kupują masło trzeba zwracać uwagę na to co pisze producent na opakowaniu, a szczególnie patrzeć na zawartość tłuszczu w maśle, który powinien wynosić około 82%. Masło można również rozpoznać po jego konsystencji, jeśli po wyjęciu z lodówki, ciężko jest je rozsmarować, mamy wtedy pewność, że nie jest to produkt masłopodobny tylko prawdziwe masło.

Przeciwnicy masła uważają natomiast, że margaryna dostarcza do organizmu nienasycone kwasy tłuszczowe, a dodatkowo jest zdrowsza bo nie zawiera cholesterolu. Margaryna zawiera takie witaminy jak A, D3  oraz beta-karoteny. Ponadto margaryna wytwarzana jest utwardzonych tłuszczów roślinnych oraz nierafinowanych olejów nieutwardzonych, których zawartość wynosi około 80%, a tych drugich 20%. Zawartość tłuszczu w margarynie może wynosić około 80%, jednak obserwuje się tendencję spadkową. Kaloryczność margaryny ocenia się od 450-700 kalorii. Zwolennicy margaryny cenią ją również za łatwiejsze rozsmarowywanie, a to dzięki zawartości tłuszczów roślinnych powodujących, że margaryna jest bardziej miękka niż masło.

Co do przyswajalności masła i margaryny przez organizm człowieka, wygrywa zdecydowanie masło, które składa się z tłuszczów mlekowych. Jeżeli chodzi o wartość energetyczną, to w maśle znajdziemy więcej kalorii niż w margarynie. 1 gram masła to około 9 kalorii, natomiast wiele rodzajów margaryny dostarcza dużo mniej kalorii niż masło. Więc zdecydowanie lepiej wypada w teście kaloryczności margaryna.