Dobrze oświetlony ogród jest przyjemnym i bezpiecznym miejscem – zarówno w dzień, jak i po zmroku. Podobnie jak starannie aranżujemy oświetlenie wnętrz, tak samo powinniśmy zaplanować oświetlenie ogrodowe. Na co zwrócić uwagę?
Pomysły na oświetlenie ścieżek
Przemyślane oświetlenie ścieżek w ogrodzie pozwoli na bezpieczne poruszanie się po nich wieczorem. Szczególnie istotne jest oznaczenie w ten sposób schodów lub pojedynczych, wysokich stopni. Oświetlić warto zarówno ścieżkę, która znajduje się przed domem i prowadzi do ulicy, jak i alejki umieszczone z tyłu domu. Jak zrobić to skutecznie?
Prostym i ekonomicznym rozwiązaniem jest umieszczenie świetlnych punktów po obu stronach ścieżki. Mogą to być lampy solarne do wbicia w ziemie, które zapewniają stłumione i przyjemne światło. Miłośnicy klasycznego stylu mogą zdecydować się na eleganckie latarnie. Warto wtedy pamiętać, że ich wysokość dobiera się do długości alejki. Wysokie latarnie przy krótkiej ścieżce zaburzyłyby proporcje całego ogrodu, odbierając mu uroku.
Oświetlenie elewacji
Chyba każdemu zdarzyło się szukać po ciemku dziurki od klucza – aby, taka sytuacja już nigdy więcej się nie powtórzyła, należy zainwestować w oświetlenie budynku. W tej sytuacji sprawdzą się praktyczne reflektory zewnętrze. Można umieścić je w najbardziej strategicznych punktach – na przykład nad drzwiami, przy oknach czy też gzymsach.
Jeżeli zależy nam na atrakcyjnym przedstawieniu bryły naszego budynku, warto postawić na podświetlenie domu od linii fundamentów. Do dyspozycji mamy też klasyczne słupki oświetleniowe oraz kinkiety elewacyjne. Nowoczesną propozycją dla osób, które preferują designerskie rozwiązania, są oprawy z barwionym filtrem lub kolorowe świetlówki. Do oświetlania domu alternatywę dla klasycznych żarówek stanowią energooszczędne diody LED.
Dlaczego warto postawić na oświetlenie domu? Zaleta takiego rozwiązania jest nie tylko bezpieczeństwo i wygoda. Intensywne światło lamp może skutecznie odstraszać potencjalnych złodziei.