Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Społeczeństwo

Czym są sesje portretowe?

Czym są sesje portretowe?

Robisz sobie często selfie, ale zwykle nie jesteś zadowolona z jakości zdjęć? Poświęcasz dużo czasu na przygotowanie czegoś wyjątkowego, ale fotografie zawsze trafiają do kosza? W takim przypadku warto pomyśleć o wzięciu udziału w profesjonalnej sesji portretowej – to nie tylko wyjątkowa pamiątka, ale i wspaniała przygoda!

Smartfonem nie będziemy w stanie samodzielnie wykonać takiego samego zdjęcia, jak z użyciem wysokiej klasy aparatu fotograficznego. Oczywiście, sam sprzęt to jeszcze nie wszystko. Ważna jest też sceneria oraz oświetlenie. Niewłaściwe warunki oświetleniowe, brak odpowiedniego kadrowania, zaburzona kolorystyka – o wszystko powoduje, że własnoręcznie robione zdjęcia nie zawsze są tak atrakcyjne, jak chcielibyśmy, aby wyglądały.

W związku z tym, jeżeli chcesz mieć unikatową pamiątkę na lata, zdjęcia, które będą mogły zostać wykorzystane na różnych serwisach, chcesz je komuś podarować, wybierz sesję portretową. Dzięki niej przekonasz się, że obiektyw wcale nie jest taki straszny, gdy tylko znajdzie w rękach fachowca!

Przykładowe realizacje zdjęć portretowych:

  • portrety pamiątkowe
  • fotografie naturalne
  • portrety rodzinne
  • zdjęcia stylizowane
  • testy dla modelek

W zależności od tego, w jakim celu będziemy chcieli wykonać sesję plenerową, profesjonalny fotograf będzie mógł dobrać wtedy właściwe miejsce, zaproponować najlepszą garderobę, fryzurę, dobrać oświetlenie.

Na czym polegają sesje portretowe?

Najczęściej sesje portretowe kojarzymy ze zdjęciami do dokumentów – nic bardziej mylnego! Profesjonalna sesja portretowa nie jest związana z koniecznością spełnienia określonych wymogów fotografii dokumentowej, dlatego fotograf może tutaj wykorzystywać różne sposoby na uchwycenie wyglądu modelki czy modela, a przy tym podkreślenie ich osobowości i cech charakteru. To powoduje, że niektóre portrety natychmiast przyciągają wzrok – emanują tą szczególną energią.

Sesje portretowe najczęściej połączone są ze stylizacją i wizażem, ale nie jest to konieczne – możemy też zdecydować się na zdjęcia całkowicie naturalne, bez makijażu. Sesje przeprowadza się zarówno w studiu, jak i na zewnątrz – mogą być one także elementem sesji plenerowych. Preferowane są jednak sesje portretowe w studiach, ponieważ to w tej właśnie przestrzeni fotograf może dopasować idealne tło i światło. Łatwiej też wtedy o skupienie, ponieważ fotografia portretowa wymaga właściwego nastroju, specyficznej kameralności oraz spokoju, a wtedy modelka czy model wychodzą na fotografiach z większą naturalnością.

Gdzie wykonać sesję portretową?

Jeżeli chcesz skorzystać z sesji portretowych, już teraz możesz znaleźć adresy fotografów, którzy zajmują się świadczeniem tego rodzaju usług. Dostępne są one w szczególności w internecie – tutaj, na stronach fotografów, możemy również zobaczyć ich portfolia, w których dostępne są wybrane zdjęcia portretowe. Na tej podstawie będziemy mogli wyselekcjonować takiego fachowca, który będzie mógł przyszykować dla nas unikatowe zdjęcia. Warto też wspomnieć, że sesja plenerowa może być świetnym pomysłem na prezent!