Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Zdrowie

Nietrzymanie moczu u kobiet – metody leczenia

Nietrzymanie moczu u kobiet – metody leczenia

Nietrzymanie moczu jest problemem wielu kobiet. Dzięki nowoczesnym metodom leczenia można jednak zapomnieć o tej kłopotliwej dolegliwości!

Szacuje się, że nietrzymanie moczu (NTM) dotyka nawet co ósmej kobiety przed menopauzą oraz co drugiej po menopauzie. Dla wielu z nich jest to jednak problem wstydliwy, który nie jest konsultowany z lekarzem. To duży błąd, ponieważ brak leczenia może prowadzić do dalszego pogłębiania się problemu.

Skąd bierze się nietrzymanie moczu?

Nietrzymanie moczu może mieć różne przyczyny. U kobiet najczęściej jest ono powiązane z nadmiernym obciążeniem mięśni macicy w wyniku ciąży oraz porodu. Także ryzyko to zwiększa się w okresie menopauzy.

Ponadto do powstawania NTM mogą przyczyniać się infekcje układu płciowego, choroby układu moczowego, stosowanie niektórych leków, a nawet schorzenia natury psychicznej.

Rodzaje nietrzymania moczu u kobiet

Najczęściej diagnozowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu – dochodzi do niego w momencie powstania ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład przy kaszlu, kichaniu, śmiechu, podnoszeniu ciężarów.

U kobiet występuje także naglące nietrzymanie moczu. Charakteryzuje się nagłym parciem na pęcherz, co może prowadzić do mimowolnego oddawania moczu. Dolegliwość ta nazywana jest także zespołem nadreaktywnego pęcherza.

Jak wyleczyć nietrzymanie moczu?

Aktualnie leczenie nietrzymania moczu to szereg różnych metod, które pozwalają na uzyskanie bardzo dobrych efektów.

Terapię najczęściej rozpoczyna się od przyjmowania odpowiednich leków w połączeniu z ćwiczeniami zwieracza cewki moczowej oraz pęcherza.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się także zabiegi, w tym zabiegi polegające na ostrzykiwaniu ścian pęcherza toksyną botulinową, a także zabiegi z wykorzystaniem taśm podcewkowych typu TVT, TVT-O czy TOT, które prowadzone są z wykorzystaniem małoinwazyjnych procedur.

Aby dobrać odpowiednią metodę leczenia, warto skonsultować się z ekspertem w dziedzinie leczenia nietrzymania moczu – adresy klinik i gabinetów można znaleźć przez internet.

Przy współpracy z Michał Pietrzak Ginekolog Łódź