Pages Menu
TwitterRssFacebook
Categories Menu

Opublikowano w Zdrowie

Prywatnie czy państwowo – gdzie udać się do lekarza specjalisty?

Prywatnie czy państwowo – gdzie udać się do lekarza specjalisty?

Do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarzy POZ, którzy nazywani są także lekarzami rodzinnymi, najczęściej udajemy się na NFZ. Gdy jednak chodzi o lekarzy specjalistów, wówczas wybór pada głównie na prywatne gabinety.

Służba zdrowia w Polsce często pozostawia wiele do życzenia. Pacjenci narzekają między innymi na bardzo długie kolejki, na niską jakość opieki, na konieczność opłacania wielu badań, leków oraz zabiegów prywatnie, ponieważ nie podlegają one refundacji.

Nie dziwi zatem duża popularność prywatnych gabinetów lekarskich, które możemy znaleźć nawet w mniejszych miejscowościach. Z drugiej jednak strony musimy wówczas liczyć się z dość wysokimi kosztami, które wynoszą nawet około 300 złotych za wizytę.

Gdy potrzebujemy pomocy lekarza specjalisty, wówczas możemy udać się do niego na NFZ, ale także możemy wybrać prywatną obsługę. Na co warto się zdecydować?

Specjalista na NFZ – warto szukać wolnych terminów

W większości przypadków oczekiwanie na wizytę u specjalisty w danej dziedzinie medycyny na NFZ wymaga od nas niemałej cierpliwości. W niektórych szpitalach czy przychodniach czas oczekiwania na wolne miejsce może wynieść nawet powyżej roku!

Nie oznacza to jednak wcale, że oczekiwanie na lekarza na NFZ zawsze trwa tak długo. Kolejki różnią się w zależności od wybranego gabinetu, dlatego wtedy, gdy nie chcemy płacić za wizytę, warto skontaktować się z różnymi przychodniami i szpitalami, aby sprawdzić terminy oczekiwania. Możemy zrobić to także za pośrednictwem specjalnej strony internetowej uruchomionej przez NFZ, która dostępna jest pod adresem: terminyleczenia.nfz.gov.pl

Specjalista prywatnie – wizyt nawet tego samego dnia

Gdy jednak nie chcemy czekać dłużej na wizytę u lekarza specjalisty, w takim przypadku możemy zdecydować się na skorzystanie z usług gabinetów prywatnych. Ich adresy można znaleźć obecnie bez problemu przez internet.

W tym przypadku do lekarza możemy dostać się nawet z dnia na dzień, gdy liczy się natychmiastowa pomoc. Niestety, w tym przypadku musimy jednak liczyć się z wysokimi kosztami – średnio wizyta prywatna to koszt od 100 do 150 złotych.